Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$16.50
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 64PX38
$16.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Header | Warning |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Printed Language | English |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Width | 10 in |
| Height | 7 in |
| Sign Legend | No Smoking Eating Drinking In This Area |
| Glow In The Dark | No |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | LCU6-0131-RA_10X7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Warning Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Eating Drinking In This Area, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Text