Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 60 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$41.45
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53FX26
$41.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M12 |
| Thread Length | 60 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Handle Length | 110 mm |
| Overall Height | 137.5 mm |
| Color | Orange |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Hub Height | 49 mm |
| Mfr. Model # | K0122.5122X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 137.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated