Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$28.75
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53FR52
$28.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Overall Height | 98.5 mm |
| Thread Size | M8 |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 80 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Thread Length | 40 mm |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.3082X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated