Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 40 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$27.25
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 3DCZ7
$27.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Size | M8 |
| Hub Height | 37 mm |
| Overall Height | 98.5 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Color | Black |
| Thread Length | 40 mm |
| Mfr. Model # | K0122.3081X40 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 98.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud