Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 60 mm Thread Lg, 65 mm Lg, Orange
In Stock
$25.60
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FH50
$25.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Overall Height | 105.5 mm |
| Handle Length | 65 mm |
| Thread Length | 60 mm |
| Measurement System | Metric |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Thread Size | M6 |
| Color | Orange |
| Thread Material | Steel |
| Mfr. Model # | K0122.2062X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated