Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 Thread, 60 mm Thread Lg, 65 mm Lg
In Stock
$25.60
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M6 T...
Item 53FH30
$25.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Material | Steel |
| Color | Black |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 28.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Overall Height | 105.5 mm |
| Thread Size | M6 |
| Handle Length | 65 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Length | 60 mm |
| Mfr. Model # | K0122.2061X60 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 105.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated