Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 25 mm Thread Lg, 30 mm Lg, Orange
In Stock
$20.25
/each
Earn 20 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53FC78
$20.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Handle Material | Zinc |
| Color | Orange |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Handle Length | 30 mm |
| Thread Size | M4 |
| Thread Material | Steel |
| Overall Height | 58 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0042X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 58 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated