Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 Thread, 25 mm Thread Lg, 30 mm Lg
In Stock
$21.09
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M4 T...
Item 53FC60
$21.09
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Color | Black |
| Hub Height | 24.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Handle Material | Zinc |
| Thread Length | 25 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Thread Material | Steel |
| Handle Length | 30 mm |
| Thread Size | M4 |
| Overall Height | 58 mm |
| Mfr. Model # | K0122.0041X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 58 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated