Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 25 mm Thread Lg, 80 mm Lg, Orange
In Stock
$30.15
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EZ59
$30.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Handle Material | Zinc |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Overall Height | 67 mm |
| Thread Length | 25 mm |
| Handle Length | 80 mm |
| Thread Material | Steel |
| Color | Orange |
| Hub Height | 37 mm |
| Measurement System | Metric |
| Thread Size | M8 |
| Mfr. Model # | K0737.3082X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 67 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated