Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 Thread, 25 mm Thread Lg, 80 mm Lg
In Stock
$30.15
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M8 T...
Item 53EZ49
$30.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Thread Size | M8 |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Material | Steel |
| Handle Material | Zinc |
| Measurement System | Metric |
| Color | Black |
| Overall Height | 67 mm |
| Hub Height | 37 mm |
| Mounting Type | Threaded Stud |
| Handle Length | 80 mm |
| Mfr. Model # | K0737.3081X25 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 67 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated