Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12 Thread, 23 mm Thread Lg, 110 mm Lg, Orange
In Stock
$35.95
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
KIPP Adjustable Handle: Zinc w/ Steel Thread, M12...
Item 53EW34
$35.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIPP |
| Measurement System | Metric |
| Color | Orange |
| Handle Length | 110 mm |
| Overall Height | 77.5 mm |
| Thread Length | 23 mm |
| Mounting Type | Threaded Hole |
| Thread Material | Steel |
| Thread Size | M12 |
| Handle Material | Zinc |
| Hub Height | 49 mm |
| Mfr. Model # | K0122.5122 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 31162801 |
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 29/32 in, Overall Height 77.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type Internal, Standards DIN EN 12844, RoHS, Mounting Type Threaded Hole, Finish - Machining Powder Coated