Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 48WT45
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Printed Language | English |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Height | 10 in |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Header | Warning |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Width | 14 in |
| Sign Material Group | Metal |
| Sign Legend | No Smoking |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Mfr. Model # | LCU6-0056-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Symbol and Text