Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Warning Sign: Aluminum...
Item 48WT43
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Legend | No Smoking |
| Sign Header | Warning |
| Sign Material Group | Metal |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Width | 10 in |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Glow In The Dark | No |
| Height | 7 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Printed Language | English |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Mfr. Model # | LCU6-0056-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Warning Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking, Sign Legend Background Color Orange, Sign Legend Style Symbol and Text