Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$24.99
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WR14
$24.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Metal |
| Glow In The Dark | No |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Legend | No Smoking No Matches No Open Flames |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Width | 14 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Header | Danger |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 10 in |
| Mfr. Model # | LCU4-0552-RA_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Matches No Open Flames, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text