Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum, Mounting Holes Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$18.36
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Reflective No Smoking Danger Sign: Aluminum,...
Item 48WR12
$18.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Width | 10 in |
| Sign Legend | No Smoking No Matches No Open Flames |
| Height | 7 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor/Outdoor |
| Sign Material Group | Metal |
| Printed Language | English |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Header | Danger |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Mfr. Model # | LCU4-0552-RA_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Reflective No Smoking Danger Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Matches No Open Flames, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text