No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.00
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesiv...
Item 484K91
$13.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Header | Notice |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Printed Language | English |
| Width | 14 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Height | 10 in |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Legend | Smoking Of Any Type Is Prohibited On These Premises |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Mfr. Model # | LCU1-0030-RD_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Smoking Of Any Type Is Prohibited On These Premises, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text