Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.57
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 456M41
$13.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Height | 10 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Header | Notice |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Width | 14 in |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Legend | Do Not Smoke In This Area. |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Mfr. Model # | LCU5-0027-ED_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Do Not Smoke In This Area., Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text