Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.57
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 456J91
$13.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Glow In The Dark | No |
| Width | 14 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Header | Notice |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Legend | Place Cigarettes, Cigar Butts And Ashes In Receptacles |
| Printed Language | English |
| Height | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Mfr. Model # | LCU5-0254-ED_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Place Cigarettes, Cigar Butts And Ashes In Receptacles, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text