Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size, 0.004 in Thick
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 455K65
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Printed Language | English |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Width | 10 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Legend | Place Cigarettes, Cigar Butts And Ashes In Receptacles |
| Height | 7 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Sign Header | Notice |
| Glow In The Dark | No |
| Mfr. Model # | LCU5-0254-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Place Cigarettes, Cigar Butts And Ashes In Receptacles, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text