Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size, 0.004 in Thick
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 455M66
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Sign Legend | No Smoking Of Any Type Allowed |
| Width | 10 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Header | Notice |
| Height | 7 in |
| Printed Language | English |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | LCU5-0026-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking Of Any Type Allowed, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text