Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size, 0.004 in Thick
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign M...
Item 455L10
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Height | 7 in |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Printed Language | English |
| Glow In The Dark | No |
| Width | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Sign Legend | Smoking Is Not Prohibited In This Area. |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Header | Notice |
| Mfr. Model # | LCU5-0037-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Smoking Is Not Prohibited In This Area., Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text