Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size, 0.055 in Thick
In Stock
$14.28
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mou...
Item 44UV69
$14.28
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Sign Header | Notice |
| Sign Legend | Place Cigarettes Cigar Butts And Ashes In Receptacles |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Glow In The Dark | No |
| Width | 14 in |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Height | 10 in |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | U5-1447-NP_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Place Cigarettes Cigar Butts And Ashes In Receptacles, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text