Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size, 0.055 in Thick
In Stock
$12.53
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mou...
Item 44UV56
$12.53
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Width | 14 in |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Sign Header | Notice |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 10 in |
| Sign Legend | Positively No Smoking Allowed On These Premises |
| Printed Language | English |
| Mfr. Model # | U5-1462-NP_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Positively No Smoking Allowed On These Premises, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text