Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size, 0.055 in Thick
In Stock
$14.36
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mou...
Item 44UF79
$14.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Height | 7 in |
| Sign Header | Notice |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Legend | Positively No Smoking Allowed On These Premises |
| Width | 10 in |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Glow In The Dark | No |
| Printed Language | English |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Mfr. Model # | U5-1462-NP_10X7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Positively No Smoking Allowed On These Premises, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text