Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size, 0.055 in Thick
In Stock
$12.53
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Plastic, Mounting Holes Sign Mou...
Item 44UV28
$12.53
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Header | Notice |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Width | 14 in |
| Height | 10 in |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Except In Designated Areas |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Protective Coating | Clear Liquid Laminate |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | U5-1522-NP_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
Notice Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Smoking Is Prohibited Except In Designated Areas, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text