Notice Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size
In Stock
$10.74
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE Notice Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Si...
Item 34JU97
$10.74
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Width | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Header | Notice |
| Sign Legend | Place Cigarettes Cigar Butts And Ashes In Receptacles |
| Printed Language | English |
| Height | 7 in |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Mfr. Model # | U5-1447-RD_10X7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Notice Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend Place Cigarettes Cigar Butts And Ashes In Receptacles, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text