Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Nitrile, 260 mm ID, 281 mm OD, 11 mm Wd
In Stock
$222.00
/each
Earn 222 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Nitril...
Item 61AU78
$222.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 11 mm |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 260 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Outside Diameter | 281 mm |
| Mfr. Model # | 26028111TC |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 260 mm, Outside Diameter 281 mm, Overall Width 11 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None