Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 8 mm ID, 16 mm OD, 7 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$36.90
/each
Earn 36 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL63
$36.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 7 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 8 mm |
| Outside Diameter | 16 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 081607TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 8 mm, Outside Diameter 16 mm, Overall Width 7 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal