Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 68 mm ID, 100 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$105.25
/each
Earn 105 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR36
$105.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 10 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 68 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 6810010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 68 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal