Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 65 mm ID, 125 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$100.45
/each
Earn 100 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR29
$100.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 125 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 12 mm |
| Inside Diameter | 65 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 6512512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 65 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal