Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 58 mm ID, 80 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$98.45
/each
Earn 98 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR12
$98.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 58 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 10 mm |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 588010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 58 mm, Outside Diameter 80 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal