Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 55 mm ID, 85 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$93.80
/each
Earn 93 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR03
$93.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 85 mm |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 10 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 55 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 558510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 55 mm, Outside Diameter 85 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal