Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 52 mm ID, 100 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$86.90
/each
Earn 86 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP87
$86.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 52 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 10 mm |
| Mfr. Model # | 5210010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 52 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal