Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 48 mm ID, 68 mm OD, 8 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$88.80
/each
Earn 88 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53XL09
$88.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 68 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 48 mm |
| Overall Width | 8 mm |
| Mfr. Model # | 486808TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 48 mm, Outside Diameter 68 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal