Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 45 mm ID, 62 mm OD, 8 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$78.85
/each
Earn 78 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 458D82
$78.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 45 mm |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 8 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 456208TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 45 mm, Outside Diameter 62 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal