Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 45 mm ID, 62 mm OD, 12 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$82.35
/each
Earn 82 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP59
$82.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 12 mm |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 45 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 456212TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 45 mm, Outside Diameter 62 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal