Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 38 mm ID, 65 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$68.55
/each
Earn 68 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP27
$68.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 38 mm |
| Outside Diameter | 65 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 10 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 386510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 38 mm, Outside Diameter 65 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal