Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 38 mm ID, 55 mm OD, 7 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$70.55
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 458D55
$70.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 7 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 38 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 55 mm |
| Mfr. Model # | 385507TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 38 mm, Outside Diameter 55 mm, Overall Width 7 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal