Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 270 mm ID, 310 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$1,326.00
/each
Earn 1326 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN42
$1,326.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 270 mm |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 310 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 16 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 27031016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 270 mm, Outside Diameter 310 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal