Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 230 mm ID, 270 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$641.00
/each
Earn 641 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM99
$641.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 16 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 230 mm |
| Outside Diameter | 270 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 23027016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 230 mm, Outside Diameter 270 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal