Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 185 mm ID, 210 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$464.25
/each
Earn 464 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM65
$464.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 15 mm |
| Inside Diameter | 185 mm |
| Outside Diameter | 210 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 18521015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 185 mm, Outside Diameter 210 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal