Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 1.75 in ID, 2.5 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$72.70
/each
Earn 72 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP56
$72.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 0.375 in |
| Outside Diameter | 2.5 in |
| Inside Diameter | 1.75 in |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 44.4563.59.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1.75 in, Outside Diameter 2.5 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal