Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 1.75 in ID, 2.438 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$82.35
/each
Earn 82 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP54
$82.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 2.438 in |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 1.75 in |
| Overall Width | 0.375 in |
| System of Measurement | Inch |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 44.4561.919.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1.75 in, Outside Diameter 2.438 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal