Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 135 mm ID, 160 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$277.75
/each
Earn 277 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM13
$277.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 135 mm |
| Outside Diameter | 160 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 15 mm |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 13516015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 135 mm, Outside Diameter 160 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal