Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 125 mm ID, 150 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$265.50
/each
Earn 265 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM06
$265.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 125 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 12515013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 125 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal