Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 125 mm ID, 145 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$265.50
/each
Earn 265 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM05
$265.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 145 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 13 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 125 mm |
| Mfr. Model # | 12514513TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 125 mm, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal