Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 1.125 in ID, 2 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$61.85
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN70
$61.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 1.125 in |
| System of Measurement | Inch |
| Overall Width | 0.375 in |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 2 in |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 31.7550.89.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1.125 in, Outside Diameter 2 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal