Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitrile, 75 mm ID, 100 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$33.85
/each
Earn 33 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitril...
Item 457X61
$33.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Seal Design | TB |
| Mfr. Model # | 7510013TB |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TB, Inside Diameter 75 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None