Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitrile, 34 mm ID, 52 mm OD, 7.5 mm Wd
In Stock
$61.85
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitril...
Item 60ZE01
$61.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Seal Design | SF |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 34 mm |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Number of Lips | 1 |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Overall Width | 7.5 mm |
| Mfr. Model # | 34527.5SF |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SF, Inside Diameter 34 mm, Outside Diameter 52 mm, Overall Width 7.5 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None