Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SC, Nitrile, 4.625 in ID, 5.75 in OD, 0.563 in Wd
In Stock
$38.95
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SC, Nitril...
Item 457Y45
$38.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Seal Design | SC |
| System of Measurement | Inch |
| Overall Width | 0.563 in |
| Number of Lips | 1 |
| Inside Diameter | 4.625 in |
| Outside Diameter | 5.75 in |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Mfr. Model # | 117.47146.0514.28SC |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 4.625 in, Outside Diameter 5.75 in, Overall Width 0.563 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None